Jarunka

Jak změřit vydatnost deště?

Ahoj, jak dokážu změřit vydatnost deště?

– otázku položil/a Jarunka před více než rokem

Reaguj · NahlásitJiří Nový

No doma si to nezměříš. K tomu potřebuješ přístroj, kterému se říká srážkoměr. Srážkoměrů však existuje celá řada, dle wikipedie:

Ombrometr

Ombrometr je tvořen válcem s nálevkou, kterou jsou padající srážky sváděny do nádoby uvnitř válce. Úhrn se zjistí přelitím obsahu této nádoby do kalibrovaného odměrného válce. Sníh se zachytává do ombrometru bez nálevky a nechává se roztát. V Česku se používají ombrometry se záchytnou plochou 0,05 m².

Ombrograf

Ombrograf umožňuje měřit srážkové úhrny kontinuálně. Srážky stékají do nádoby s plovákem, na plovák je napojeno registrační zařízení, které zapisuje na otáčející se papír. Takto vytvořený záznam se nazývá ombrogram, jedná se o průběh celkového množství srážek v čase, z něho se dá odvodit intenzita srážky.

Člunkový srážkoměr

Ombrografy jsou nahrazovány modernějšími a přesnějšími automatickými člunkovými srážkoměry. Zachycená srážka je sváděna na dělený překlápěcí člunek. Po naplnění jeho jedné poloviny příslušným objemem vody (odpovídajícím úhrnu srážek např. 0,1 mm) se člunek překlopí, čímž z první poloviny vyteče voda a srážka začne stékat do druhé poloviny. Překlopení je zaznamenáno a jejich počet určuje celkový úhrn srážek. Člunkové srážkoměry se vyrábí s různou záchytnou plochou (např. 200 cm² nebo 500 cm²).

– odpověděl/a Jiří Nový před více než rokem

0  · Reaguj · Nahlásit


Mylda

Myslím, že i doma si můžeš úhrn srážek změřit. Stačí si nějakých 85 Kč pořídit Klasický srážkoměr, který změří množství srážek do 50 mm.

– odpověděl/a Mylda před více než rokem

0  · Reaguj · Nahlásit


  e-mail nebude zveřejněn · Proč chceme e-mail?

formátuj odpovědi s Texy!

Související otázky a odpovědi

Bruce Willis a jeho výška?

Kolik měří Bruce?

Odpověď:

Podle Googlu je to 1,83 m = 183 cm.

Zobraz celou odpověď.

Co přesně je PIR čidlo z alarmů?

Co znamená a co dělá PIR čidlo u domácího alarmu?

Odpověď:

Pasivní infračervené čidlo (PIR čidlo) je elektromagnetické čidlo, které měří infračervené záření (IR) vyzařující z objektů v zorném poli čidla. Nejčastěji se využívá v detektorech pohybu PIR.

Zobraz celou odpověď.

Od kdy musí být zimní pneumatiky?

Od kdy do kdy musím mít na autě zimní pneu?

Odpověď:

Z hlediska legislativy zimní období začíná od 1. listopadu a trvá do 31. března. Ze zákona ale vyplývají povinnosti a podmínky uplatnění. Což znamená, že v tomto období nemusíte mít zimní pneumatiky vždy nutně na voze obuté, ale ja ...

Zobraz celou odpověď.

Minimální vzorek na letních pneu?

Přezouval jsem teď z letních na zimní pneumatiky a přemýšlím, jestli mám koupit nové letní nebo ještě jednu sezónu vydrží. Aktuálně mám vzorek na letních nějakých 4–5 mm. Vím, že pro zimní pneumatiky je minimální vzorek 4 mm, kolik je ale pro letní ...

Odpověď:

Minimální hloubka se měří na značce, kde je trojúhelník nebo kdekoliv? Je to rozdíl kolem 1,5 mm. Děkuji J.

Nejlépe hodnocená odpověď. Zobraz ji celou.

Nejnovější otázky a odpovědi