Lůmen

Jaké jsou pravidla řízení v USA (Americe)?

Chystáme se na dovolenou do Ameriky a chceme si půjčit auto, na co si dat při řízení pozor? Jsou pravidla silničního provozu nějak výrazně jinačí oproti těm u nás? A musím mít mezinárodni řidičák?

– otázku položil/a Lůmen před více než rokem

Reaguj · NahlásitAdam

Byl jsem v USA v říjnu 2013 a to jak na západním, tak na východním pobřeží. Nejprve k řidičáku. Oficiálně jej potřebujete, ale speciálně třeba v Kalifornii ho po vás nikdo nebude chtít. Budou chtít vidět klasický řidičsky průkaz, který používáte v ČR. Dokonce i v půjčovně aut je zajímal klasický a ne mezinárodní.

Co se pravidel týče, několik rozdílu tady je:

  1. při odbočování doprava na křižovatce, můžete jet na červenou, pokud nikomu nekřižujete cestu, nebo pokud to není zakázáno značkou. Tohle platí na celém území USA, krom New York City
  2. Když blikají červená světlá na semaforu, je to totéž co značka STOP
  3. Většina křižovatek bez semaforu, je osazena značkami STOP ve všech směrech (All-way stop), takže v křižovatce zastaví všichni a první do ní vjíždí ten, kdo zastavil jako první. Velmi často si lidi i ukazuji, kdo má jet první. Ač se to zdá zmatené, je to velmi praktické. Jen si na to chce zvyknout, jako na spoustu věcí v US :)
  4. Na dálnici můžete předjíždět zprava. Nelekejte se, když vás někdo bude „podjíždět“ zprava. Je to běžná praxe, obzvláště na dálnicích, které mají často 4 a vice pruhu.
  5. Američani příliš často nepoužívají blinkr, takže sledujte auta okolo.
  6. Pozor na car-pool. Jedná se o vyhrazený levý „rychlý pruh“, který je určen pro auta, ve kterých jede 2 a vice lidi. Někdy jsou podmínkou 3 a více lidi. Vždy je to upraveno dopravní značkou s textem, která informuje o minimálním počtu osob v autě (nemusíte se bát, když neumíte anglicky, prostě je tam buď číslovka 2, nebo 3). Zároveň je na silnici namalován kosočtverec, podobný jako je u nás značka hlavni silnice. Často je carpool omezen časově, tzn. že podmínky jízdy v něm platí pouze v určité hodiny (používá se zejména v centech měst ve špičce).
Obrázek k otázce: Jaké jsou pravidla řízení v USA (Americe)?
  1. Pokud vás zastaví policie, nevylézejte z auta, pokud nebudete vyzváni, když policista přijde k okénku, mějte ruce stále na jeho očích, nejlépe na volantu. Oni jsou zvyklí na ledacos, takže je zbytečně neprovokujte. Pokora se vám zúročí. ;)

Celkově je řízení na území USA velmi příjemné. Jezdit na jedné silnici tam můžou mladíci od 16ti let i staříčci, kterým je notně přes 80 let, takže je většina řidičů tolerantní a klidná. Rychlostní limity jsou posazeny poměrně nízko, takže málokde narazíte na vyšší rychlost než 120 km/h (75 mph). Na dálnici je většinou maximální rychlost 65 mph (takže asi 105 km/h).

– odpověděl/a Adam před více než rokem

+3  · Reaguj · Nahlásit


  e-mail nebude zveřejněn · Proč chceme e-mail?

formátuj odpovědi s Texy!

Nejnovější otázky a odpovědi