Ledvinka

Proč se psům kupírují ocásky a uši?

Proč se vlastně dělalo kupírování psích uší a stále dělá kupírování ocasů? Má to vůbec nějaký důvod nebo je to jenom lidský rozmar?

– otázku položil/a Ledvinka před více než rokem

Reaguj · NahlásitPavel N.

Pokud se to dělá s vědomím, k čemu je kupírování ocasů a uší dobré, smysl to určitě má.

Původní účel kupírování uší a ocasů byl čistě praktický a týkal se zejména loveckých psů. Těm totiž uši a ocásek při lovu plandal a bylo zde velké riziko, že lovené zvíře může psa za ocas či ucho strhnout a velmi škaredě tak psovi ublížit.

Nezřídka se taky stává, že se lovečtí psi ve smečce při honu hnali za kořistí takovým tempem, že je vlající ocas psa před nimi zmátl a zaútočili na něj. To pak dochází k nepříjemným zraněním. Kůže z ocasu se pak sroluje k zadku a ční pak jenom kůstka v ocasu. Nutností je pak samozřejmě operace.

Co se bolesti týče, mladí psi, několik dní po narození, ji necítí. Resp. v době, kdy je prováděno kupírování, nejsou jejich nervové cesty ještě zcela dokončeny a signály bolesti tak do mozku prostě nedorazí. Pokud se však provádí kupírování u starších psů, zákrok bolí.

Dnes je kupírování uší však v ČR zakázáno zákonem.

– odpověděl/a Pavel N. před více než rokem

+1  · Reaguj · Nahlásit


  e-mail nebude zveřejněn · Proč chceme e-mail?

formátuj odpovědi s Texy!

Související otázky a odpovědi

Je pravda, že pštros strká hlavu do písku?

Je to pravda nebo jenom báchorka z animovaných filmů?

Odpověď:

To je další báchorka, která má základ v tom, že pštros požírá větší oblázky a větší kamínky. Často ho mohou lidé vidět s hlavou skloněnou, kdy se prohrabuje v nějakém nánosu. Pštros by byl blázen, kdyby strkal hlavu do písku, protože má perfektní ob ...

Nejlépe hodnocená odpověď. Zobraz ji celou.

Jak těžké je mládě plejtváka obrovského?

Modrá velryba prý váží až 160 tun, kolik ale váží takové mládě?

Odpověď:

Když se mládě plejtváka obrovského narodí, váží něco přes 3 tuny v cca. 7mi měsících věku, kdy jej matka přestává kojit, může vážit i 23 tun. Mládě plejtváka obrovského se živí mateřským mlékem, ...

Nejlépe hodnocená odpověď. Zobraz ji celou.

Kdo je to hotentot?

Komu se vlastně říká hotentot?

Odpověď:

V češtině se hotentot říká člověku, který mluví nesrozumitelně a není mu dobře rozumět. Naráží se tím na jazyk afrického kmene, který připomíná mlaskání.

Nejlépe hodnocená odpověď. Zobraz ji celou.

Co je to Texy?

Co je to Texy a k čemu se tady používá?

Odpověď:

Texy! je formátovací syntaxe, chcete-li formátovací jazyk vytvořený pro webové stránky. Byl vytvořen českým programátorem Davidem Grudlem a myšlenkou je podobný například anglickému Textile. Je poskytován zcela zdarma. ...

Nejlépe hodnocená odpověď. Zobraz ji celou.

Nejnovější otázky a odpovědi